Bukiranje leta

Prvo, morate da proverite sa vašom bankom da li određena debitna kartica može da se koristi za kupovinu preko Interneta. Ako imate kreditnu karticu, ona sigurno može.

Za bukiranje leta koristite uvek nekoliko sajtova. Nikad se ne zna koji sajt će u kom trenutku ponuditi najbolju opciju, odnosno koji sajt ima najbolji dil sa određenom aviokompanijom. Nekada sajtovi koji pretražuju letove ekskluzivno dobiju određene dilove ili otkupe određeni broj karata po jednoj ceni, pa ih posle prodaju kada se zapravo ta tarifa rasproda preko same aviokompanije i zbog toga u određenom trenutku mogu da ponude najbolju cenu. A nekada se najbolja cena nudi direktno preko sajta aviokompanije. Sve to zavisi od politike aviokompanije, da li se ili ne reklamira preko pretraživača, od načina poslovanja pretraživača itd.

Kada postoji potražnja za određenim letom, njegova cene skače, nevezano za to da li su karte prodate ili ne. Dakle, vi pretraživanjem letova utičete na cenu karte za taj let svaki put kada ukucate podatke o željenom datumu i destinacijama. Ono šta možete da učinite kako vi lično ne biste uticali na porast cene određenog leta je: isključite cookies na vašem Internet pretraživaču. Ukoliko koristite Google Chrome, dovoljno je da pretragu vršite preko Chrome Incognito.

Ukoliko datumi vašeg putovanja nisu fiksni, pretražite koja kombinacija datuma za određenu destinaciju je najpovoljnija na ovom sajtu:

www.skyscanner.net

Prilikom odabira datuma, imate opciju da odabere "Whole month" ili "Whole Year" i za odlazak i za povratak te vam Skyscanner da mesečni, ili čak godišnji pregled svih letova za željenu destinaciju po datumima, kada vi možete da vidite koja kombinacija datuma je najjeftinija.






Primer kako da pronađete najbolje kombinacije letova od Beograda do Tokija. Cena povratne karte za svim taksama je: oko 408 EUR.

U slične svrhe mogu da posluže i domaći sajtovi koji vam takođe nude tabelarni pregled ukoliko odaberete opciju Pretraga letova ( + / - 3 dana):


www.tripsta.rs



www.jeftineaviokarte.rs

Domaći sajt www.jeftineaviokarte.rs je dobar i za varijante kada nemate kreditnu ili debitnu karticu koja može da služi za plaćanje preko neta. Agencija koja vodi ovaj sajt dozvoljava da se kupovina obavi u roku od 24h u lokalnoj valuti. Postoje i opcije da se novac pošalje ovoj agenciji ako niste iz Srbije.

Kada odaberete datume, onda treba proveriti još na nekoliko sajtova koje cene se nude za te letove. Neki od sajtova koje treba proveriti su:

www.expedia.com (pretraživač letova i hotela)
www.hipmunk.com (pretraživač letova i hotela)
www.jeftineaviokarte.rs (pretraživač letova i hotela)
www.whichbudget.com (pretraživač letova)
www.edreams.com (pretraživač letova i hotela) NAPOMENA: Edreams izbacuje cene bez određenih taksi tako da vam se često samo čini da je najjeftiniji!
www.airtickets24.com (pretraživač letova)

Kada proverite sve cene i detalje letova koje se nude preko pretraživača letova ili direktno na sajtovima aviokompanija (nekada jedan sajt nudi mnogo bolju kombinaciju vremena nego neki drugi za isti novac), pretražite kupone.

Ponekad je jeftinije doplatiti nešto novca za kraće vreme čekanja između letova nego odabrati letove sa dosta čekanja na nekom aerodromu. Imajte na umu da su hrana i piće na aerodromima veoma skupi, te da je često jeftinije uštedeti na vremenu putovanja čak iako platite više tu kartu.

UKOLIKO nekoliko dana boravite na jednom mestu, pa putovanje nastavljate dalje, probajte da ukucate SVE letove koje ćete imati na tom putovanju, odnosno, odaberite multiple destinations opciju. Iznenadićete se koliko cene padaju kada vežete nekoliko letova, nevezano za vreme trajanja boravka u jednom mestu. Ne postoji ograničenje kada je u pitanju vreme boravka u jednom mestu da biste kupili "vezane karte". Jedino ograničenje je koliko unapred neka aviokompanija dozvoljava da se prodaju njihove karte.

Proverite cene karata u nekoliko različitih valuta, može da se desi da su različite, u zavisnosti od toga čiji sajt koristite. Isto tako, može da se desi da se kurs promeni od trenutka kada kupujete kartu do trenutka kada je taj novac zaista skinut sa vašeg računa, pa možete da se iznenadite što je cena za nekoliko evra veća ili manja kada vidite izvod sa vaše kartice. Ovakve oscilacije se najčešće dešavaju kada kartu kupujete u valutama koje češće menjaju kurs nego druge: u dolarima ili švajcarskim francima, npr, u odnosu na evro ili lokalnu valutu, jer se u Evropi dug sa platnih kartica plaća uvek ili u evrima ili u lokalnoj valuti.

Ukoliko nemate frequent flyer broj za kompaniju kojom ćete leteti, prijavite se na njihov frequent flyer program onlajn i odmah možete da počnete da ga koristite. Nikada ne može biti na odmet sakupljanje milja.

Low-cost kompanije često nisu uvrštene u pretraživače, pa zato na njihove sajtove morate direktno da odete. Spisak low-cost aviokompanija možete pronaći ovde:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_low-cost_airlines

Za neke aviokompanije se najviše isplati da se uplata izvrši preko PayPal-a, prema tome, nije na odmet da imate otvoren nalog i kod njih.